DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

MINESTRONE - kavárna - polévkárna - občerstvení

Zajímavosti

 

Tilápie
 

Lidé zklamáni pangasiusem zatoužili po skutečné rybě, která by však byla jemná, nesmrděla rybinou, byla snadná na úpravu a chutnala, a tak se vrhli na Tilapii. Tilapie je velice chutnou rybou, která se chová na farmách již od starověku. Je také označována za rybu svatého Petra, protože právě ona je ta, již apoštol Petr vylovil a jež skrývala v sobě zlatou minci. Skvělá na ní také je její jemná chuť a skutečnost, že k ní velmi snadno přilne chuť různého koření. U nás je stále ještě celkem neznámou rybou, která si však velmi rychle získává své nadšence. Nemá totiž kosti. 

  Tilapie je ryba okounovitá a díky dlouhému několika století probíhajícímu chovu  dnes existuje hned několik druhů tilapií. 

  Pro konzumaci jsou ideální dva typy: tilapie  nilská a tilapie mosambická.

 

Gazpacho - letní superpolévka
 
 Gazpacho je jedna z nejzdravějších polévek, která je našlapaná léčivými silami, vitamínem C, v horkých letních dnech vás ochladí a při pravidelné konzumaci vám odpomůže zbavit se přebytečných kilogramů. Snižuje hladinu "špatného" cholesterolu LDL, a naopak zvyšuje hladinu "potřebného" HDL cholesterolu.  Je to doslova festival zdraví ve vašem talíři.
 
 Studená zeleninová polévka (gaspačo) pochází ze španělské Andalusie, kde se podává vychlazená dokonce jako osvěžující nápoj v barové sklenici. Na stůl se však tradičně servíruje v polévkové míse. Připravuje se v mnoha obměnách, suroviny však vždy musí být prvotřídní kvality. Především pokud jde o olej a ocet. Universální recept na ni nikde nenajdete. V zemi původu je tak oblíbená, že každá rodina má svůj poměr ingrediencí, který jim vyhovuje. 
 
 
 
 
Galettes

Velkou roli ve francouzské gastronomii hrají lokální a regionální pokrmy. V Bretani jsou titulem "místní specialita" ověnčeny právě galettes, palačinky z pohankové mouky. Jejich příprava je velmi jednoduchá a možnosti náplní jsou nesčetné. Možná právě proto se staly velmi oblíbenou pochoutkou. 

V místních restauracích si můžete vybrat opravdu z velkého množství druhů. Záleží jen na vás, na co máte právě chuť, a zda si galette necháte naplnit šunkou, slaninou, několika druhy sýrů, zeleninou, mořskými plody nebo čokoládou a karamelem.
 
 
 
Kuskus 
 

Kuskus, Couscous nebo Cous Cous (je slovo převzaté z berberského suksu a kseksou, كسكسي, z arabštiny) je jednou ze základních potravinseveroafrické kuchyně. Jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšeniceječmene nebo prosa. Kuskus se při přípravě nevaří, ale zalévá vroucí vodou nebo vařícím pokrmem.

Kuskus je hlavní složkou nebo přílohou mnoha jídel z rozličné zeleniny jako například z rajčatmrkvedýněcuketyzelí a většinou i masa, ať už drůbežího, hovězího, jehněčího, nebo také ryby. Typickým kořením na kuskus je ras el-Hanout a pro ostřejší chuť se používá harissa. Studený se kuskus podává hlavně jako salát s mořskými plody nebo se používá pro přípravu taboulé. Hodí se také k přípravě sladkých jídel, například s mlékem, rozinkami nebo mandlemi.

Do mnoha částí Evropy, hlavně do Francie, se kuskus dostal s přistěhovalci. Kuskus je k dostání v mnoha supermarketech západního světa. DoIzraele se kuskus dostal roku 1948 spolu s židovskými přistěhovalci z arabských zemí a stal se částí národní kuchyně.

Kuskusu podobný vzhledem, chutí i použitím je v dnešní kuchyni zdomácněný bulgur. Rozdílem oproti kuskusu je, že se nejedná o krupici, ale o pšeničné krupky.